Ar reikia brandinti žvakę?

Ar žvakę reikia brandinti?

Ar reikia laikyti žvakę dvi dienas arba dvi – tris savaites? Ar tai išvis turi prasmės? Šiame straipsnyje aptarsime šį dažnai žvakių gamintojų užduodamą klausimą.

Dažniausiai manoma, kad kai tik žvakės vaškas sustingsta, ji iškart yra tinkama deginti. Tačiau po sustingimo vaške lėtai vyksta tam tikri procesai, kurių nematome plika akimi, ir jie vyksta, kol žvakė stovi po gamybos.

Reikalingumas žvakę brandinti labiausiai priklauso nuo vaško tipo

Rinkoje yra daug vaško tipų: parafinas, augalinis vaškas, įvairūs jų mišiniai.

Parafinui ir jo mišiniams pakanka vos 2 – 3 parų brandinimo, nes parafinas yra gan stabilus ir jis iškart sustingęs tampa tinkamas deginti. Kvapas parafine gali būti jau geras ir po 2 – 3 parų, kadangi jo struktūra yra kitokia ir jis iškart gerai susijungia su kvapo molekulėmis ir susitraukia į pirminę būklę. Taip pat kvapiąją parafino žvakę jau galima testuoti dėl dagties tinkamumo ir degimo trukmės.

Tačiau augalinis vaškas, toks kaip sojų, kokosų ar panašus, yra kitokios molekulinės struktūros, jis yra polimorfiškas, sudarytas iš daugybės kristalų, kurie einant laikui kietėja, taigi šie kristalai, kai yra išlydyti, išsiplečia, o kai jie stingsta, vėl traukiasi. Netolygiai sustingusius kristalus vaško paviršiuje matome kaip šerkšną. Vėsiau laikomų žvakių šonai traukiasi sparčiau, tokie nuo žvakės indo atsitraukę vaško plotai matomi kaip šlapios dėmės“. Kuo kietesnis vaškas, tuo greičiau jis atsitraukia nuo indo sienelių.

Vaškui bręstant, kietėjant, jame esančios aromatinio aliejaus molekulės vis geriau pasiskirsto vaške. Jeigu žvakę uždegsite iškart po gamybos (po 2 – 3 parų), kvapas uždegus gali būti gan silpnas, nes kvapo molekulės dar yra nepakankamai susijungusios su vašku. Po maždaug 2 savaičių vaškas jau yra gan gerai susijungęs su aromatiniu aliejumi, pakietėjęs, susitraukęs ir jo kvapo sklaida net neuždegus jau būna pastiprėjusi, o dagtis dega efektyviau ir -  ilgiau. Taigi žvakę geriausia testuoti tik po 2 - 3 savaičių, ne anksčiau.

Tai taip pat turi įtakos ir dagties tinkamumui, jeigu dagtį testuosite augaliniame vaške iškart (po 24 val.) po jos gamybos, dagtis gali atrodyti per didelė, tačiau po 2 ar netgi 3 savaičių ji pabrandintame vaške gali būti jau tinkama, ir dagtis gali degti tolygiau, ilgiau ir švariau negu uždegus po 2 – 3 parų nuo gamybos.

Kadangi kartais (pvz., pardavus žvakę), mes nežinome, kada vartotojas uždegs mūsų gamintą žvakę, o ją gali uždegti ir po pusmečio ar dar vėliau nuo žvakės gamybos, labai svarbu žvakę parduoti ne anksčiau kaip praėjus bent dviem savaitėms nuo jos gamybos, kad jos degimo efektyvumas būtų optimalus, t. y. kad ją vartotojas uždegtų ne per anksti. Todėl testuokite augalinio vaško žvakę ją pabrandinę bent 2 – 3 savaites ir pagal tai nustatykite savo žvakės receptūrą, gamindami pakartotinai žvakes, išlaikykite jas nepardavę bent 2 – 3 savaites, kad vartotojas jos neužsidegtų per anksti ir nenusiviltų kvapo sklaida ar degimo trukme. Pasižymėkite kiekvienos žvakių gamybos partijos gamybos datą ir nusistatykite geriausią partijos pardavimo pradžios datą.



Šioje kategorijoje prekių nėra.