Kodėl žvakė nekvepia?

Kodėl žvakė nekvepia?

Uždegiau, bet kvapas silpnas ar neegzistuojantis. Kodėl? Tai - vienas dažniausiai užduodamų klausimų pagaminus žvakę su aromatiniu aliejumi. Aptarkime šiame straipsnyje, ką galime pataisyti ir į ką atkreipti gaminant augalinio vaško žvakę.

Pirmiausia susirašykime pagrindinius gamybos proceso akcentus:

  1. aromatinio aliejaus koncentracija,
  2. kvapo įpylimo temperatūra,
  3. aromatinio aliejaus formulė,
  4. vaško išlydymo temperatūra,
  5. vaško išpilstymo temperatūra,
  6. dagtis,
  7. žvakės dagties ilgis prieš ją uždegant,
  8. indas,
  9. vaškas.

Taigi dažniausiai pagaminus žvakę ir nejaučiant pakankamai stipraus jos skleidžiamo kvapo manoma, kad būtent 1) kriterijus čia yra kalčiausias - aromatinio aliejaus koncentracija yra per maža. Tačiau nebūtinai tai bus problema. Pirmiausia rekomenduojame patikrinti 2) kriterijųkokios temperatūros buvo vaškas, kai įpylėte aromatinį aliejų. Dauguma gamintojų įpila aromatinį aliejų, kai vaškas yra per mažai įkaitintas, bijodami, kad kitu atveju kvapas per greit išgaruos ar praras savo aukščiausias natas. Visgi kvapą reiktų įpilti, kai augalinis vaškas yra bent +65 C - +75 C laipsnių, ne mažiau, nes įpylus kvapą vaškas iškart atvėsta net keliais laipsniais. Kuo aukštesnė vaško lydymosi temperatūra, tuo aukštesnė turėtų būti kvapo įpylimo temperatūra (gali siekti ir +75 C). Tai lemia, kaip gerai kvapo ir vaško molekulės susimaišys tarpusavyje. Taip pat nepamirškite, kad maišyti reikia lėtai ir bent 2 minutes, nebijokite, kad kvapas išgaruos, ir maišymo judesiai turėtų būti nuo indo dugno link viršaus, nes kvapas gali nusėsti indo dugne ir tolygiai neišsimaišyti. Blogai, jei viską atliksite labai greitai, arba jei vaškas bus jau per vėsus.

Žinoma, visada galite padidinti kvapo koncentraciją iki maksimalaus nurodyto (reiktų patikrinti, kokią maksimalią kvapo koncentraciją galima pasiekti jūsų naudojamame vaške). Ne visada maksimalus kvapo procentas yra gerai, nes tai turės įtakos, kaip degs žvakės dagtis – didelis kvapo kiekis lemia stipresnį dagties nuodėgulio (neišdegusio produkto) formavimąsi. Taigi ieškokite balanso tarp kvapo intensyvumo ir efektyvaus degimo. Galbūt verta naudoti ne 10 procentų, o 8 procentų kvapo koncentraciją vaške.

Svarbu įsitikinti, kad 3) aromatinio aliejaus formulė tinka žvakių gamybai – ne visos formulės yra optimizuotos žvakių gamybai. Tai galite patikrinti kvapo tiekėjo aprašyme. Taip pat pravartu peržiūrėti viešus atsiliepimus apie kvapą, jei tokių yra - galbūt kitiems gamintojams su konkrečiu vašku jis sukūrė gerą kvapo sklaidą ir jums nebereikia nuogąstauti.

Taip pat svarbios yra ir kitos temperatūros, kurias turėtumėte sekti. Tai – 4) vaško išlydymo temperatūra – neviršykite maksimalios, bet išlydykite iki rekomenduojamos, kol vaškas tampa skaidrus ir tinkamas kvapui įmaišyti. Dažniausiai augaliniam vaškui tai yra +75 C. 

Kriterijus 5) vaško išpilstymo temperatūra irgi yra svarbu, bet tai priklauso nuo vaško rekomendacijų – įprastai kuo vaškas minkštesnis, tuo žemesnė jo išpilstymo temperatūra, taigi sojų vaško, skirto žvakėms indeliuose, išpilstymo temperatūra dažniausiai būna apie +50 C - +55C. Kai išmaišote kvapą vaške, išjunkite kaitinimą arba išimkite lydymo indą iš vandens vonelės ir palaukite, kol vaškas atvės iki reikiamos išpilstymo temperatūros. Stenkitės, kad ir kambario temperatūra būtų pakankamai aukšta (apie +21 - 24 C).

Atkreipkite dėmesį ir į 6) kriterijų - dagtį - jos seriją, dydį, bei 7) dagties pakirpimo ilgį prieš žvakę uždegant. 

Jeigu žvakė degdama formuoja tunelį, dagtis greičiausiai netinkamo, per mažo dydžio ir nesugeba susidoroti su to indo diametro vaško plotu. Per maža liepsna ar vaško tunelio formavimasis lems ir silpnesnę kvapo sklaidą. Taigi prieš nuspręsdami keisti dagties seriją, pabandykite pakeisti dagties dydį, o jei indo vidinis diametras yra daugiau negu 80 mm, pabandykite naudoti ne vieną, o dvi mažas dagtis, taip pat taisyklingai pakirpkite dagtį - iki 5 mm prieš ją uždegant, deginkite augalinio vaško žvakes apie 4 valandas, o ne labai trumpais seansais. Per ilga dagtis (pvz., 1 cm ilgio) prieš ją uždegant gali lemti didesnį dagties rūkstamumą, netvarkingą degimą, "grybo" formavimąsi. Jeigu dagtis bus per didelio dydžio, ji degs neefektyviai, per greitai, indas per daug įkais. Jūsų tikslas yra sukurti efektyviai ir švariai degančią žvakę su gera kvapo sklaida.

Pagamintą augalinio vaško žvakę uždekite tik praėjus dviem savaitėms po gamybos, jeigu norite įvertinti, ar vaškas gerai susijungė su kvapo molekulėmis. Rekomenduojama 8) indą ar 9) vašką keisti tik kraštutiniu atveju, jeigu visi prieš tai išvardinti patarimai nepadeda, na, nebent tikrai nusprendėte keisti žvakės indelį ar vaško tipą ar gamintoją.

Keiskite tik vieną kriterijų vienu metu, nes kitaip nenustatysite, kuris pakeitimas turėjo įtakos jūsų žvakės kvapo sklaidai.

Sėkmės žvakių kūryboje! jeigu turite papildomų klausimų - parašykite mums. 


Skaitykite kitą tinklaraščio įrašą: Naudinga medžiaga žvakių gamybai



Šioje kategorijoje prekių nėra.